Remiantis naujais Harvardo medicinos mokyklos tyrėjų komandos tyrimais, atsakymas yra – taip. Tyrime, kuriame dalyvavo 12 dalyvių, kurie reguliariai vartojo marihuaną įkvėpdami, tyrėjai sugebėjo aptikti delta-9 THC, pagrindinę psichoaktyvią kanapių sudedamąją dalį, dviejų asmenų spermos mėginiuose. Visuose mėginiuose, kuriuos galima analizuoti, buvo galima aptikti bent vieną THC metabolitą – tai, kas liko organizmui perdirbus junginį. „Du spermos mėginiai“, – sakoma pranešime, „nebuvo pakankamas tūris analizuoti“.
Kodėl daugiausia dėmesio reikia skirti THC spermoje? Dėl nėštumo. Tyrimo autoriai pažymi, kad reprodukcinio amžiaus vyrai yra labiausiai paplitę marihuanos vartotojai, apie 19,4% vyrų JAV vartoja. Autorių cituojamas 2018 m. Tyrimas nustatė, kad 16,5 proc. Vyrų ir 11,5 proc. Moterų pranešė, kad bandė pastoti.
Harvardo autoriai nebando atsakyti tyrime, kaip tiksliai THC veikia reprodukcines sistemas ir vaikų vystymąsi. Jie aiškina, kad pagrindinis koncepcijos įrodymo tyrimo tikslas buvo „nustatyti, ar THC gali peržengti kraujo sėklidžių barjerą“. Atrodo, kad jiems tai pasisekė.
„Nustatant augančią duomenų saugyklą apie endokanabinoidų sistemos poveikį reguliuojant ir palaikant vaisingumą bei ankstyvąjį nėštumą“, – sakoma tyrime. „Mūsų pranešimas yra pirmasis pranešimas, kad bet kurio žmogaus organizme galima aptikti egzogeninį kanabinoidą THC reprodukcinė matrica. “
Dėl susidomėjimo, ar apskritai galima aptikti THC, tyrėjai sutelkė dėmesį į nuolatinius, ilgalaikius marihuanos vartotojus. Visi dalyviai nurodė, kad vaistą vartojo nuo 25 iki 30 praėjusio mėnesio dienų, o dauguma teigė, kad yra nuolatiniai vartotojai mažiausiai penkerius metus. „Taigi, – sakė komanda, – mūsų tyrimo išvadų negalima apibendrinti, kad apimtų marihuanos vartotojus, lengvus ar vidutinio sunkumo vartotojus.“
Iš dviejų dalyvių, kurių spermoje buvo aptinkamas THC kiekis, mėginiuose buvo 0,97 nanogramai mililitre ir 0,87 ng / ml.
Tačiau nebuvo aišku, kas skyrė tuos du dalyvius. Nebuvo jokio ryšio nei su spermos THC, nei su metabolito THC karboksirūgšties koncentracija šlapime, nei su laiku nuo paskutinio kanapių vartojimo, dalyvio amžiaus ar dalyvio kūno masės indekso.
„Įspūdinga, kad kai kuriuose, bet ne visuose spermos mėginiuose nustatyta THC,“ – sakoma tyrime. „Nebuvo akivaizdžių veiksnių, kurie būtų stipriai susiję su aptinkama spermos THC; todėl galime pasiūlyti keletą THC buvimo žmogaus spermoje prognozių. Ateities (tyrimų) kryptys apima savybių, kurios gali turėti įtakos spermos aptinkamam THC lygiui, nustatymą. “
Kaip tiksliai THC veikia spermą arba joje esančią spermą, jau nekalbant apie pastojimą, nėštumą ar vaiko vystymąsi, vis dar sunku tiksliai pasakyti. Kaip pažymi Harvardo tyrėjai tyrime, „įrodymų, siejančių marihuaną su reprodukcijos rezultatais, yra nedaug ir iki šiol, dažnai prieštaringi“.
Pavyzdžiui, viename tyrime, kuriame dalyvavo 1 200 jaunų Danijos vyrų, nustatyta, kad tiems, kurie rūkė marihuaną, spermos kiekis buvo mažesnis nei tų, kurie nerūkė. Kitame tyrime, kuriame dalyvavo 662 vyresni, subfertilūs vyrai Masačusetso valstijoje, nustatyta, kad vyrų, kurie kada nors rūkė marihuaną, spermatozoidų skaičius buvo žymiai didesnis nei tų, kurie susilaikė.
Kalbant apie THC poveikį spermai ar pačiai koncepcijai, tai taip pat neaišku. „Marihuanos poveikis žmogaus lytinėms ląstelėms ir tręšimui yra palyginti nežinomas“, – sakoma naujame dokumente. Buvo pranešta apie endokannabinoidų receptorius pačiose spermose, tačiau „tyrimai, tiriantys tiesioginį THC poveikį žmogaus spermai, yra riboti“.
Dauguma iki šiol atliktų tyrimų buvo stebimi – matuojant THC per savarankišką ataskaitą ar tiriant kraują, arba ištirtas spermos, plautos laboratorijoje THC tirpalu, elgesys. „Mūsų išvados, kad THC gali būti tiesiogiai išreikštas žmogaus sėklų skysčiais, sudaro pagrindą būsimiems tyrimams“, – sakoma naujame tyrime. „Kadangi THC galima aptikti kai kurių asmenų sėkliniame skystyje, tai gali būti tiesioginis matavimo metodas (užuot pasikliaujantis savarankiškai pateiktu marihuanos vartojimu, kuris yra subjektyvus ir potencialiai nepatikimas, arba serumo lygiais, kurie atspindi tik naujausią poveikį). sujungti realaus pasaulio klinikinius tyrimus su ankstesniais etapiniais tyrimais, kuriuose THC buvo inkubuotas tiesiogiai su išplauta sperma. “
Nors THC išplauta sperma parodė tam tikrą poveikį, įskaitant sumažėjusį judrumą ir mitochondrijų deguonies sunaudojimą, Harvardo komanda pripažino, kad tuose tyrimuose naudojamos THC koncentracijos buvo žymiai stipresnės už viską, kas stebėta jų spermos tyrime: „Reikėtų pažymėti, kad net mažiausia THC koncentracija, su kuria ankstesniuose tyrimuose inkubuoti spermatozoidai buvo daugiau nei dešimt kartų didesnė nei THC koncentracija, nustatyta mūsų tiriamųjų spermoje. “
Kitaip tariant, tyrimas yra žingsnis į tolesnius tyrimus. Ir nors aukščiausio lygio išvados gali sukelti tam tikrą šypseną, autoriai sako, kad tyrimas yra rimtas verslas.
„Galimybė kiekybiškai įvertinti kanabinoidus žmogaus reprodukciniuose audiniuose ir skysčiuose“, – sako jie, „suteikia mums galimybę tiesiogiai ištirti kanapių poveikį ankstyvam žmogaus reprodukcijai“.
Daugiau straipsnių apie marihuaną galite skaityti paspaudę čia.